اخبار فروشگاه, خرید اینترنتی

برنج هاشمی طلای سفید گیلان

برنج هاشمی طلای سفید گیلان
0 0 امتیازها
امتیاز

به طور قطع می‌توان گفت که امروزه برنج یکی از نیازهای اساسی خانواده‌ها بوده و به‌نوعی، پای ثابت سبد کالای خانوارها به‌حساب می‌آید. اگر بخواهیم از بین انواع برنج مرغوب ایرانی یک برنج برتر را انتخاب کنیم، یقیناً برنج هاشمی یکی از آن‌ها خواهد بود؛ درباره برنج هاشمی پنج محور قابل بیان است:

 1. تولید و علت نام‌گذاری هاشمی؛
 2. خواص و ویژگی‌های برنج هاشمی؛
 3. دستور پخت برنج هاشمی؛
 4. نیم‌دانه، لاشه و سرلاشه هاشمی؛
 5. اهمیت خرید برنج هاشمی از کشاورز.

خرید برنج هاشمی

1. تولید و علت نام‌گذاری

نام‌گذاری این برنج به اسم هاشمی به این دلیل است که کشاورزی به نام یوسف هاشمی، خوشه‌های این برنج را از بین انواع برنج‌ها جداسازی کرد و ابتدا در سال 1364 در شالیزار خودش کشت کرد و در سال 1370 تولید انبوه آن را رقم زد و کشت آن فراگیر شد.

نکته قابل توجه این‌که، این برنج مخصوص استان گیلان بوده و اختراع و کشت اولیه آن در شالیزارهای روستای چاپارخانه از توابع بخش خمام کلید خورده است.

2. خواص و ویژگی‌ها

خواص برنج هاشمی اما، ازجمله نکات مهمی است که این برنج را در بین همه سلیقه‌ها محبوب کرده است؛ برخی از خواص و خصوصیات برنج هاشمی عبارت‌اند از:

 • کیفیت بسیار عالی پخت این برنج؛
 • نرمی و لطافت بسیار کم‌نظیر بعد از پخت؛
 • رنگ سفید مایل به کرم؛
 • خوش‌طعم و خوش عطر بودن؛
 • دارای ساقه‌های بلند؛
 • حفظ نرمی و خوش‌طعمی برنج تا 24 ساعت بعد از پخت؛
 • و… .

در ضمن، ذکر این نکته ضروری است که برنج هاشمی به دو گونه تقسیم می‌شود: برنج هاشمی گرم، برنج هاشمی سرد. منظور از گرم و سرد بودن، طبع مزاجی آن است که متناسب با هر سلیقه و نیازی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. البته، هرکدام از این دو قسم را هم، به دو صورت عرضه می‌کنند: دودی و غیر دودی؛ که در حالت دودی، شلتوک برنج را در اتاقک‌های مخصوص قرار می‌دهند و ابتدا آن‌ها را با حرارت آتش و دود آن خشک می‌کنند و سپس، به کارخانه برنج‌کوبی می‌فرستند تا به برنج تبدیل شوند ولی، در حالت غیر دودی، همان ابتدا شلتوک برنج را به کارخانه برنج‌کوبی می‌فرستند و از آن برنج تولید می‌کنند.

3. دستور پخت

ابتدا برنج را باید درون قابلمه ریخته و چندین بار بشویید. سپس به ازای هر پیمانه برنج، یک و نیم پیمانه آب و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک به آن اضافه کنید و به مدت ۳ ساعت در گوشه‌ای بگذارید تا خیس بخورد.

قابلمه را روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا آب برنج تبخیر شود و برنج دم بکشد.

اگر خواستید برنج را بدون خیس کردن بپزید، ابتدا باید با شعله زیاد آب برنج را به نقطه‌جوش رسانده و سپس، شعله گاز را کم کرده تا آب برنج تبخیر شده و برنج دم بکشد.

زمان آماده شدن (دم کشیدن برنج) در روش کته بستگی به میزان حرارت شعله دارد اما، حدوداً ۴۵ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

همچنین شما با تست کردن دانه‌های برنج زیر دندان هم می‌توانید متوجه پخته شدن برنج شوید.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر برنج را خیس کردید و حجم برنج زیاد شد، باید قابلمه را عوض کنیم تا در موقع پخت، جای کافی برای برنج‌ها وجود داشته باشد. نکته این‌که، برنج خیس خورده نباید بیشتر از یک‌سوم ارتفاع قابلمه را پر کند.

4. نیم‌دانه، لاشه و سرلاشه هاشمی

حتماً تابه‌حال، کلمه «لاشه»، «سرلاشه» و «نیم‌دانه» را فراوان شنیده‌اید؛ همان‌گونه که می‌دانید اولاً: لاشه همان سرلاشه است و فرقی باهم ندارند. ثانیاً: لاشه و نیم دانه از اقسام و یا به عبارت دقیق‌تر، از ضایعات برنج به شمار می‌آیند.

حال، چگونه می‌توان لاشه را از نیم دانه تشخیص داد؟ آیا قیمت این دو نوع برنج یکسان است؟ دلیل کاهش قیمت این دو با برنج کامل چیست؟

در تعریف برنج نیم دانه باید گفت: به برنجی که نصف یا کمتر از نصف برنج سالم است، نیم دانه گفته می‌شود و از طرفی، به برنجی که دوسوم برنج سالم بوده و یا بزرگ‌تر از نیم دانه و کوچک‌تر از برنج سالم است، لاشه یا سرلاشه گویند.

درواقع، به جزء، تفاوت‌های ظاهری، فرق چندانی بین این دو برنج نیست و می‌توان گفت که برنج نیم دانه هاشمی با لاشه هاشمی از جهت مزیت، یکی می‌باشد و همین مزایا و فواید است که استقبال از برنج نیم دانه و لاشه را افزایش داده است؛ مزایایی از قبیل:

 • مناسب بودن قیمت آن نسبت به برنج سالم؛
 • عدم کاهش کیفیت آن از جهت طعم و رنگ و عطر؛
 • دارا بودن همه مزیت‌های برنج سالم؛
 • راحت بودن هضم آن؛
 • و… .

همان‌گونه که می‌دانید برنج لاشه و نیم دانه که از غربال کردن برنج سالم به دست می‌آید، در اثر شالی‌کوبی و سورتینگ (بوجاری کردن) برنج در کارخانه برنج‌کوبی تولید می‌شود.

اگر بخواهید درباره نحوه قیمت‌گذاری بر نیم دانه یا لاشه (سرلاشه) اطلاعاتی داشته باشید، باید این نکته را مدنظر داشته باشید که قیمت برنج نیم دانه هاشمی (مثلاً) تابع برنج سالم آن است؛ بنابراین، اگر برنج هاشمی سالم دارای کیفیت خوبی از جهت نحوه کشت، برداشت، رنگ، عطر و… باشد، در نیم دانه و لاشه آن نیز، تأثیرگذار خواهد بود.

به‌عنوان نمونه، فرض می‌کنیم قیمت برنج هاشمی سالم سال 98، برابر با 22 هزار تومان بوده است که این حکایت از کیفیت بالای این برنج دارد پس، قیمت نیم دانه آن نیز، باید تقریباً نصف قیمت سالم آن باشد.

نکات

 1. تشخیص برنج نیم دانه هاشمی از غیر آن بسیار مشکل است و حتماً با یک فرد خبره مشورت کرده و سپس، اقدام به خرید کنید. البته، ما خرید برنج نیم دانه هاشمی را به‌صورت اینترنتی پیشنهاد می‌کنیم؛ به جهت این‌که، شما می‌توانید ازنظرات کاربرانی که قبلاً اقدام به خرید آن کرده‌اند و نیز، از امکان جبران خسارت‌های احتمالی، برخوردار باشید.
 2. پایین بودن قیمت نیم دانه هاشمی نسبت به نوع سالم آن، فقط به علت شکل ظاهری آن است که از حالت کامل بودن درآمده و به‌صورت شکسته می‌باشد وگرنه، ازنظر کیفیت پخت و طعم هیچ فرقی با برنج هاشمی سالم ندارد.
 3. قیمت خرید برنج نیم دانه هاشمی کهنه با تازه متفاوت است؛ هرچند که هر دو در زمان تولید از کیفیت بالایی برخوردار بوده‌اند ولی، برنج نیم دانه هاشمی تازه دارای کیفیت پخت و عطر بی‌نظیری است که به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با نوع قدیمی آن نمی‌باشد.

5. اهمیت خرید برنج هاشمی از کشاورز

با توجه به این‌که، برنج هاشمی از نوع برنج مرغوب و ممتاز استان گیلان و بلکه، کشور محسوب می‌شود، باید تصمیمات جدی و اجرایی جهت حمایت‌های لازم در راستای خرید به‌موقع این محصول مهم از کشاورز و در عین حال، با قیمت مناسب اتخاذ شود.

با این توضیحات می‌توان گفت: چهار نوع خرید این نوع برنج از کشاورز متصور است: الف) خرید دولت از کشاورز، ب) خرید بخش‌ خصوصی از کشاورز، ج) خرید مردم از کشاورز.

بخش دولتی اما، نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر بخش‌ها در خرید برنج هاشمی از کشاورز می‌تواند ایفا کند؛ درواقع، دولت با خرید حجم فراوانی از برنج هاشمی با قیمت مناسب، علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، می‌تواند درهای صادرات این برنج اعلای ایرانی به خارج از کشور را باز نگه‌ دارد؛ و از طرفی هم، باید تمهیدات لازم برای منع وارد کردن بی‌رویه برنج بیندیشد تا این برنج مرغوب ایرانی از رونق فروش نیفتد.

بخش خصوصی نیز، با توجه به دارا بودن حمایت‌هایی از سوی دولت و مردم، می‌تواند با مدیریت کردن واردات برنج به کشور و با خرید منصفانه برنج هاشمی از کشاورزان، بازار برنج کشور را اشباع کرده و در قیمت‌گذاری آن نهایت انصاف را به‌خرج دهد.

مردم اما، با انتخاب و خرید برنج هاشمی از عمده‌فروشی‌ها یا خرده‌فروشی‌هایی مانند فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به‌نوعی، با یک یا چند واسطه این برنج را از خود کشاورز خریداری می‌کنند؛ بنابراین، نقش مردم در رونق بخشیدن به تولید برنج هاشمی کمتر از دو بخش قبلی نیست.

0 0 امتیازها
امتیاز
0 0 امتیازها
امتیاز
0 دیدگاه‌ها
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات